Chcete od nás štěně?

Pokud je to váš první pes, hodně dobře přemýšlejte. Tolleři jsou miláčkové. Ale potřebují zaměstnat. Fyzicky i mentálně. Budou vašimi skvělými společníky v rodině s dětmi i s jinými zvířaty, stejně dobře jako parťáky na sport a výlety. Nejšťastnější budou ale při výcviku, který jim sedne. To jsme se za těch pár let s naším prvním tollerem naučili.

Proč jsme si vzali tollera my?

Čekali jsme od něj milou rodinnou povahu jako mají retrievři a věděli jsme, že je více sportovní. Naše Ája ale všechny strčila do kapsy svým nadšením a chutí podnikat cokoliv. Je to opravdu temperamentí a velmi pozitivní fenka. Špatnou náladu vám vyléčí během chvilky. A samozřejmě miluje aportování. Byli jsme připraveni s ní trénovat, ale netušili jsme, jak zábavné to bude (a kolik času to sebere).

Je pro vás toller ten pravý?

Nevíme. Ale věříme, že se nám ozvou samí milí páníčkové. A těšíme se na ně. Prosíme vyplňte nám dotazník na konci této stránky. Až si ji hezky přočtete 🙂

Co očekáváme od našich zájemců?

  • Budete svého psa milovat, ale dokážete mu dát pevné hranice (jinak to nefunguje, to jsme zkoušeli :-))
  • Budete se hodně mazlit, protože tolleři jsou opravdu kontaktní (náš ranní rituál je drbání bříška)
  • Dopřejete svému čtyřnohému společníkovi kontakt s vámi a vaší rodinou
  • Budete citliví k jejich křehké psí duši, ideální je pro ně opravdu pozivitní trénink (křik na ně neplatí a fyzické tresty ani nezmiňuji, mohou až zatrpknout!)
  • Velkou výhodou pro nás bude, pokud máte vlastní zahrádu, zahrádku nebo aspoň terásku
  • Budete ochotni s vaším tollerem trénovat, ať už si vyberete jakoukoliv aktivitu či psí sport, základní výcvik a příprava na OVVR by měla být samozřejmostí (proto si kupujete štěně s průkazem původu, ne?)
  • Ideálně také absolvujete 2 výstavy a tollerka necháte uchovnit (nebojte, existují i profíci, kteří za vás v nouzi výstavu odchodí). Čeští tolleři potřebují pomoc v podobě co největšího množství zdravých a nepříbuzných jedinců, štěňátka po Áji a Olafovi budou úžasná, byla by obrovská škoda jejich genetickou výbavu dále nešířit.
  • Budete otevřeni na úžasnou jízdu, kterou s vaším tollerem můžete začít 🙂

Pár našich zkušeností

Dospělý toller vydrží v klidu celý den sám, stejně dobře vás ale doprovodí i do práce nebo do školy. Po vašem návratu ale bude chtít být s vámi. Kotce pro ně nejsou. Pozitivní je, že neutíkaji. Dokonce ani za zvěří v lese ne. Takže nechat ho přes den doma na zahradě není problém, vydrží samozřejmě i v bytě. Kdy je toller dospělý? Říká se, že fyzicky i mentálně někdy mezi 1,5 a 2 lety.

Stačí tollerovi procházky? Z naší zkušenosti ne. Ale bereme to tak, že naše Ája je trošku atypická. Měli byste vidět její smutné psí oči, když se nám třeba nechce ven. Určitě ale snáz zabavíte tollera, pokud už nějakého psa máte. Ája se se svými oblíbenými psími kamarády vydrží okusovat a poňoukat celé hodiny. A pak vyčerpaně padnout a usnout.

Co potřebuje štěňátko?

Malé štěňátko od vás bude potřebovat trpělivost a intenzivní kontakt s vámi. Určitě si ho můžete vzít s sebou do práce, 3/4 vaší pracovní doby prospí a zbytek vyplníte hračkami. Jsou různé triky, jak naučit štěně samostatnosti, ale naše rada je: nespěchejte. Dejte štěňátku jeho přirozený čas, aby se osamostatnilo. Nejste příznivci spaní štěněte v ložnici? Ani my ne. Ale první dny po příjezdu jsme mu to dopřáli, spalo u postele na svojí podložce a postupně bylo samo připraveno vydržet v noci vedle v kuchyni.

Ája nám nikdy nic nerozkousala. Ale i to se může stát. Třeba když štěňátku bude smutno nebo když se bude nudit. Buďte připraveni říkat klidným ale přesvědčivým hlasem „ne“ (je to praktičtější než „fuj“), tolleři se učí velmi rychle. Stejně tak jsme měli povel na čůrání, který nám zůstal dodnes, když cestujeme „čůráme“ a znamená to, že zase dlouho stavět nebudeme.

Čím krmíme?

Cca z 1/2 krmíme granulemi lisovanými za studena (které jsou teď celkem trendy a jejich složení je výborné). Ája nám po nich ale celkem přibírala, museli jsme to hlídat a doplňujeme stranu BARF a různými zeleninami, přílohami, mléčnými výrobky, vajíčky, rostlinnými oleji lisovanými za studena, semínky, oříšky.

Ája miluje všechno. Snad kromě kyselých okurek 🙂 Doma si často vaříme, jsme vegetariáni, takže i hodně pestře, a tak Áje často odendaváme kus našeho jídla před přidáním soli. Přes léto se paseme na zahradě, miluje všechno ovoce i zeleninu, dokonce i domácí rajčata (kupovaná ani omylem). Maso krmíme pouze syrové, kosti stejně tak. Psovi i kočkám přes zimu přidáváme jogurty a syrová vajíčka.

Jsou jídla, která jsou pro psy i kočky jedovatá! Pamatuju si např. avokádo, kakao nebo v některých případech i hrozinky a hroznové víno (ale to prý jen některé typy).

A taková vtipnost na závěr – nedávno se Ája naučila od naší kočky žrát myši 🙂

Čím krmit štěňátko

Ideální je nejdřív navázat na to, čím krmil chovatel. Vše vám řekneme, nebojte. S kvalitními štěněcími granulemi ale neuděláte chybu. Malým pejskům se kdyžtak máčí do vody.

_________________

Pro plánovaný vrh “B” (rok 2021) momentálně vybíráme nejvhodnějšího krycího psa.

V současnosti žádné závazné rezervace nepřijímáme, nicméně pokud chcete probrat cokoliv ohledně vašeho záměru pořídit si štěně nebo jen chcete vědět víc o nás, určitě nám napište.

Se všemi novinkami se určitě pochlubíme na těchto webových stránkách, na facebookové stránce i ve skupině Plánovaných vrhů tollerů: https://www.facebook.com/groups/226243221613712/?ref=share