Pokud je to váš první pes, hodně dobře přemýšlejte. Tolleři jsou miláčkové. Ale potřebují zaměstnat. Fyzicky i mentálně. Budou vašimi skvělými společníky v rodině s dětmi i s jinými zvířaty, stejně dobře jako parťáky na sport a výlety. Nejšťastnější budou ale při výcviku, který jim sedne. To jsme se za těch pár let s našimi zrzkami naučili.
Tip: Poslechněte si na začátek povídání o tollerech s poradkyní chovu tollerů Eliškou.
Proč jsme si vzali tollera my?
Čekali jsme od něj milou rodinnou povahu jako mají retrievři a věděli jsme, že je více sportovní. Naše Ája ale všechny strčila do kapsy svým nadšením, chutí podnikat cokoliv a „pracovat“. Ano, pracovat, pro tollery je důležitý pocit, že dobře odvádějí práci, kterou po nich chceme. Procházky bez náplně je baví, ale neuspokojí úplně. Alespoň ne naši Áju a Rossie. Ája je opravdu temperamentí a velmi pozitivní fenka. Špatnou náladu vám vyléčí během chvilky. A samozřejmě miluje aportování dummíků. Byli jsme připraveni s ní trénovat, ale netušili jsme, jak zábavné to bude (a kolik času to zabere). Pro představu Ája i Rossie každý týden absolvují trénink agility, k tomu někdy další trénink obedience a mezitím procvičování v domácích podmínkách, např. noseworku…
Je pro vás toller ten pravý?
Nevíme. Ale věříme, že se nám ozvou samí milí páníčkové. Jelikož se letos se zájemci o štěně tollera doslova roztrhl pytel, připravili jsme prozatím krátký „kontaktník“ na konci této stránky. Rezervace na štěňata nepřijímáme, ale vaše odpovědi přečteme a ozveme se vám, až přijde ten správný čas a Ája začne hárat (orientačně červen 2021).
Co očekáváme od našich zájemců?
- Budete svého psa milovat, ale dokážete mu dát pevné hranice (jinak to nefunguje, to jsme zkoušeli :-))
- Budete se hodně mazlit, protože tolleři jsou opravdu kontaktní (náš ranní rituál je drbání bříška).
- Dopřejete svému čtyřnohému společníkovi kontakt s vámi a vaší rodinou.
- Budete citliví k jejich křehké psí duši, ideální je pro ně opravdu pozivitní trénink (křik na ně neplatí a fyzické tresty ani nezmiňuji, mohou až zatrpknout!).
- Výhodou pro nás bude, pokud máte vlastní zahrádu, zahrádku nebo aspoň terásku.
- Budete ochotni s vaším tollerem trénovat, ať už si vyberete jakoukoliv aktivitu či psí sport, základní výcvik a příprava na OVVR by měla být samozřejmostí (proto si kupujete štěně s průkazem původu, ne?).
- Ideálně také absolvujete 2 výstavy a tollerka necháte uchovnit (nebojte, existují i profíci, kteří za vás v nouzi výstavu odchodí). Čeští tolleři potřebují pomoc v podobě co největšího množství zdravých a nepříbuzných jedinců.
- Budete otevřeni na úžasnou jízdu, kterou s vaším tollerem můžete začít 🙂
Update 2021: Děkujeme za všechny vaše milé zprávy a odpovědi v našem formuláři, vše poctivě čtu. Zájem o štěňátka je letos bohužel enormní, pro představu na začátku března se nám sešlo 250 kontaktů, což je opravdu hodně i na všechny plánované vrhy v ČR (na celý rok). Pokud můžete, zvažte ještě, zda neodložit pořízení šťěňátka na další rok. Děkujeme za pochopení. Michaela
Pár našich zkušeností
Dospělý toller vydrží v klidu celý den sám, stejně dobře vás ale doprovodí i do práce nebo do školy. Po vašem návratu ale bude chtít být s vámi. Kotce pro ně nejsou. Pozitivní je, že neutíkaji. Dokonce ani za zvěří v lese ne. Takže nechat ho přes den doma na zahradě není problém, vydrží samozřejmě i v bytě. Kdy je toller dospělý? Říká se, že fyzicky i mentálně někdy mezi 1,5 a 2 lety.
Stačí tollerovi procházky? Z naší zkušenosti ne. Měli byste vidět smutné psí oči, když se nám třeba nechce ven. Určitě ale snáz zabavíte tollera, pokud už nějakého psa máte. Ája se se svými oblíbenými psími kamarády vydrží okusovat a poňoukat celé hodiny. A pak vyčerpaně padnout a usnout.
Co potřebuje štěňátko?
Malé štěňátko od vás bude potřebovat trpělivost a intenzivní kontakt s vámi. Určitě si ho můžete vzít s sebou do práce, 3/4 vaší pracovní doby prospí a zbytek vyplníte hračkami. Jsou různé triky, jak naučit štěně samostatnosti, ale naše rada je: nespěchejte. Dejte štěňátku jeho přirozený čas, aby se osamostatnilo. Nejste příznivci spaní štěněte v ložnici? Ani my ne. Ale první dny po příjezdu jsme mu to dopřáli, spalo u postele na svojí podložce a postupně bylo samo připraveno vydržet v noci vedle v kuchyni.
Ája nám nikdy nic nerozkousala. Za to Rossie byla ničitel knih 😀 To se může stát. Třeba když štěňátku bude smutno nebo když se bude nudit nebo když to prostě bude měšuge. Buďte připraveni říkat klidným ale přesvědčivým hlasem „ne“ (je to praktičtější než „fuj“), tolleři se učí velmi rychle. Stejně tak jsme měli povel na čůrání, který nám zůstal dodnes, když cestujeme „čůráme“ a znamená to, že zase dlouho stavět nebudeme.
Čím krmíme?
Dřív jsme krmili cca z 1/2 granulemi lisovanými za studena (které jsou teď celkem trendy a jejich složení je výborné). Ája nám po nich ale celkem přibírala, museli jsme to hlídat. Jednu dobu jsme krmili hodně masem BARF a různými zeleninami, přílohami, mléčnými výrobky, vajíčky, rostlinnými oleji lisovanými za studena, semínky, oříšky. S Rossie se všechno změnilo, dlouho nám moc dobře nežrala, zkoušeli jsme různé značky. Pak Ája byla na dietě, protože se po výkrmně po šťěňatech dostala jaksi dosti nad limit. No, zkrátka u více psů už krmení není tak jednoduché, takže aktuálně granule lisované za studena 90 %, občas konzerva, syrová zelenina podle toho, s čím vaříme my, pravidelně vajíčka a oleje, občas jogurt. A kosti.
Ája miluje všechno, Rossie je trošku mlsná, ale učí se. Přes léto se paseme na zahradě, milují všechno ovoce i zeleninu, dokonce i domácí rajčata (kupovaná ani omylem).
Jsou jídla, která jsou pro psy i kočky jedovatá! Pamatuju si např. avokádo, kakao nebo v některých případech i hrozinky a hroznové víno (ale to prý jen některé typy). Sůl ve velkém nezpracují jejich ledviny…
A taková vtipnost na závěr – nedávno se Ája naučila od naší kočky žrát myši. Update: Myši už žere i Rossie 🙁
Čím krmit štěňátko
Ideální je nejdřív navázat na to, čím krmil chovatel. Vše vám řekneme, nebojte. S kvalitními štěněcími granulemi ale neuděláte chybu. Malým pejskům se kdyžtak máčí do vody.
_________________
Plánovaný vrh “B” očekáváme ve druhé polovině srpna 2021.
Vzhledem k enormnímu zájmu o štěňata přijímáme pouze zájemce s předchozími kynologickými zkušenostmi a zájmem o lovecké aktivity nebo chov. Děkujeme za pochopení.
Právě teď je ten správný čas se s námi seznámit. Pokud splňujete naše podmínky, vyplňte nám tento mini dotazníček „kontaktník“ nebo nás kontaktujte přímo přes email.
Můžeme také probrat cokoliv ohledně vašeho záměru pořídit si štěně nebo pokud jen chcete vědět víc o nás, určitě nám napište.
Se všemi novinkami se určitě pochlubíme na těchto webových stránkách, na naší facebookové stránce i ve skupině Plánovaných vrhů tollerů.