Chcete od nás štěně?

Pokud je to váš první pes, hodně dobře přemýšlejte. Tolleři jsou miláčkové. Ale potřebují zaměstnat. Fyzicky i mentálně. Budou vašimi skvělými společníky v rodině s dětmi i s jinými zvířaty, stejně dobře jako parťáky na sport a výlety. Nejšťastnější budou ale při výcviku, který jim sedne. To jsme se za těch pár let s našimi zrzkami naučili.

Tip: Poslechněte si na začátek povídání o tollerech s bývalou poradkyní chovu tollerů Eliškou.

Proč jsme si vzali tollera my?

Čekali jsme od něj milou rodinnou povahu jako mají retrievři a věděli jsme, že je více sportovní. Naše Ája ale všechny strčila do kapsy svým nadšením, chutí podnikat cokoliv a „pracovat“. Ano, pracovat, pro tollery je důležitý pocit, že dobře odvádějí práci, kterou po nich chceme. Procházky bez náplně je baví, ale neuspokojí úplně. Alespoň ne naši Áju a Rossie. Obě holky jsou opravdu temperamentí a velmi pozitivní fenky. Špatnou náladu vám vyléčí během chvilky. A samozřejmě ze všeho nejvíc milují aportování dummy (či zvěře). Byli jsme připraveni se psem trénovat, ale netušili jsme, jak zábavné to bude (a kolik času to zabere). Pro představu Ája i Rossie každý den ujdou nebo uběhnou několik kilometrů, odpoledne si většinou potrénují a v našem normálním módu chodíme jednou týdně na trénink a párkrát do měsíce o víkendu na trénink, zkoušku nebo výstavu…

Je pro vás toller ten pravý?

Nevíme. Ale určitě si s vámi o tollerech rádi popovídáme. Rezervace na štěňata předem nepřijímáme, ale rádi si o vás přečteme více. Vyplňte nám prosím kontaktník a nebojte se nám připomenout, když zrovna štěňátka nemáme a do kontaktníku nekoukáme.

Co očekáváme od našich zájemců?

  • Budete svého psa milovat, ale dokážete mu dát pevné hranice (jinak to nefunguje, to jsme zkoušeli :-))
  • Budete se hodně mazlit, protože tolleři jsou opravdu kontaktní (náš ranní rituál je drbání bříška).
  • Dopřejete svému čtyřnohému společníkovi kontakt s vámi a vaší rodinou.
  • Budete citliví k jejich křehké psí duši, ideální je pro ně opravdu pozivitní trénink (křik na ně neplatí a fyzické tresty ani nezmiňuji, mohou až zatrpknout!).
  • Výhodou pro vás bude, pokud máte vlastní zahrádu, zahrádku nebo aspoň terásku (méně práce pro vás).
  • Budete ochotni s vaším tollerem trénovat, ať už si vyberete jakoukoliv aktivitu či psí sport, základní výcvik a příprava na OVVR by měla být samozřejmostí (proto si kupujete štěně s průkazem původu, ne?).
  • Ideálně také absolvujete pár výstav (nebojte, existují i profíci, kteří za vás v nouzi výstavu odchodí). Čeští tolleři potřebují pomoc v podobě co největšího množství zdravých a nepříbuzných jedinců, kteří nadšeně pracují.
  • Budete otevřeni na úžasnou jízdu, kterou s vaším tollerem můžete začít 🙂

Pár našich zkušeností

Dospělý toller vydrží v klidu celý den sám, stejně dobře vás ale doprovodí i do práce nebo do školy. Po vašem návratu ale bude chtít být s vámi. Kotce pro ně nejsou. Pozitivní je, že neutíkají. Dokonce ani za zvěří v lese ne (nebo ne na dlouho). Takže nechat ho přes den doma nebo na zahradě není problém. Kdy je toller dospělý? Říká se, že fyzicky někdy mezi 1,5 a 2 lety, ale mentálně rozhodně až mnohem později (u obou našich holek to bylo až po 3. roce).

Stačí tollerovi procházky? Z naší zkušenosti ne. Krátkodobě to zvládne, ale měli byste vidět smutné psí oči, když se nám třeba nechce ven, prší nebo jsme nemocní. Určitě ale snáz zabavíte tollera, pokud už nějakého psa máte, ale nečekejte, že si spolu přes den budou v dospelosti hrát. Naopak jsou skvělé různé domácí triky, čuchání, hersenwerk apod.

Co potřebuje štěňátko?

Malé štěňátko od vás bude potřebovat trpělivost a intenzivní kontakt s vámi. Určitě si ho můžete vzít s sebou do práce (doporučujeme zvykat na kennelku), 3/4 vaší pracovní doby prospí a zbytek vyplníte hračkami. Jsou různé triky, jak naučit štěně samostatnosti, ale naše rada je: nespěchejte. Dejte štěňátku jeho přirozený čas, aby se osamostatnilo. Nejste příznivci spaní štěněte v ložnici? Ani my ne. Ale první dny po příjezdu mu usnadníte, když bude spát u postele na svojí podložce (nebo vy u něj) a postupně si zvykne a bude připraveno vydržet v noci ve svém pelíšku.

Ája nám nikdy nic nerozkousala. Za to Rossie byla ničitel knih 😀 To se může stát. Třeba když štěňátku bude smutno nebo když se bude nudit nebo když to prostě bude ještě měšuge. Buďte připraveni říkat klidným ale přesvědčivým hlasem „ne“ (je to praktičtější než „fuj“), tolleři se učí velmi rychle. Stejně tak jsme měli povel na čůrání, který nám zůstal dodnes, když cestujeme „čůráme“ a znamená to, že zase dlouho stavět nebudeme.

Čím krmíme?

Dřív jsme krmili cca z 1/2 granulemi lisovanými za studena (které jsou teď celkem trendy a jejich složení je výborné). Ája nám po nich ale celkem přibírala, museli jsme to hlídat. Jednu dobu jsme krmili hodně masem BARF a různými zeleninami, přílohami, mléčnými výrobky, vajíčky, rostlinnými oleji lisovanými za studena, semínky, oříšky. S Rossie se všechno změnilo, dlouho nám moc dobře nežrala, zkoušeli jsme různé značky, BARFovali jsme asi 2 roky. Ale dlouhodobě na BARFu neměla moc hezkou srst (nechtěla jiné maso než kuřecí). Pak byla Ája na dietě, protože se po výkrmně po šťěňatech dostala jaksi dosti nad limit. No, zkrátka u více psů už krmení není tak jednoduché.

Aktuálně krmíme od roku 2022 klasickými premiovými granulemi 2x denně, k tomu vždy čerstvá nebo dušená zelenina, oleje lisované za studena, občas konzerva, pravidelně vajíčka a máslo, občas jogurt či tvaroh.

Jsou jídla, která jsou pro psy i kočky jedovatá! Pamatuju si např. avokádo, kakao nebo hrozinky a hroznové víno. Sůl ve velkém nezpracují jejich ledviny…

A taková vtipnost na závěr – nedávno se Ája naučila od naší kočky žrát myši. Update: Myši už žere i Rossie 🙁

Čím krmit štěňátko

Ideální je nejdřív navázat na to, čím krmil chovatel. Vše vám řekneme, nebojte. S kvalitními štěněcími granulemi ale neuděláte chybu. Snažíme se, aby od nás štěňata odcházela na klasických granulích (přestože předtím žerou i maso), rozhodování bude na vás až později.

Vrh C listopad 2023

Další vrh s Rossie neplánujeme, a proto štěňata plánujeme nejdřív v roce 2027 (pokud vše půjde dobře).

Štěňata

_________________

Pokud zrovna neplánujeme štěňata, doporučujeme sledovat facebookovou skupinu Plánovaných vrhů tollerů. S radou ohledně vhodné chovatelské stanice, zdraví nebo čehokoliv jiného kolem tollerů vám ráda poradí poradkyně chovu NSDTR Retriver klubu Jana Daňková.