Další aktivity

Kromě agility a tolleřích sportů a výcviků s námi Ája turistuje, leze na kopce, běhá, běhá u kola, lyžuje, cestuje, plave i lenoší po hospodách.

Když byly Áje 3 měsíce, vylezla s námi poprvé na Kněhyni v Beskydech (1256 m n.m.), byla aktivní už od malička, ale tento výlet byl na štěně přeci jen moc.

V dospělém věku (cca od 1 roku) s námi běžně uběhne 5-10 km, u kola kolem 20 km, na běžkách podobně. Plavec je lepší než my, přeplavat rybník je pro ni hračka. 4 denní přechod Šumavy pro ni byl nejlepší výlet.

Ája na přechodu Šumavy v roce 2018

Áju jsme vzali několikrát i na ski-alpy a jednou s námi sbíhala sjezdovku (postupně jsme si ji přivolávali, aby nepřekážela sjezdařům).

Ája na skialpech

V zimě je potřeba tollerům zastřihávat chloupky mezi prsty, aby se jim v nich nelepil sníh. A pro méně osrstěné tollery jsou dobré bundičky po sportu. My používáme pouze deky, třeba na zabalení v autě.

Cestování

Áju jsme jednou vzali na aktivní dovolenou k moři a do hor Černé Hory (mimo EU), proto jsme absolvovali test na množství protilátek proti vzteklině před odjezdem. Vše se muselo pouze termínově ohlídat, jinak nic složitého na této administrativě nebylo. Ája jela na svůj mezinárodní očkovací průkaz, který získává každý automaticky. V rámci EU tyto povinné testy odpadají.

Cestování vlakem a metrem jsme postupně trénovali. Cestovat autem bylo Ájino hobby už od malička. Zalehla na sedadlo a hned vytuhla.