Vrh C – listopad 2023

Novinky! 18.11.2023 se nám narodilo 8 štěňátek. Zájemci nás stále ještě mohou kontaktovat.

Jedná se o první vrh od naší mladší fenky Rossie. Za vřelou pomoc při výběru spojení děkujeme poradkyni Retriever klubu Janě Daňkové.

Krycí pes: „Siyar“ – Anishinaabe‘s Siyar (Švýcarsko)

Siyar je zdravý, aktivní a nádherný chovný pes s milou povahou, aktivním temperamentem a přirozenou vlohou pro práci se zvěří. Siyar bydlí v rodině se 4 dětmi, další fenkou a kupou domácích zvířat. Věnuje se dummy tréninku a obedience. Děkujeme Nicole za vřelé přijetí a kupu cenných rad.

KyčleA/A
Lokty0/0
PRCD-pracarrier
CEAclear
DENclear
Lokus.D (Buff)clear
CP1carrier
CLPSclear
JADDclear
CDDYN/N
CDMCclear
DMclear

Rossie & Siyar

Rossie je zdravá, velmi aktivní a krásná chovná fena, má skvělé navázání na vůdce, miluje svoji rodinu a přátele, má velmi aktivní temperament a přirozenou schopnost pro práci s dummy stejně jako agility, nosework, obedience nebo psí triky. Někdy je až moc chytrá a vynalézavá 🙂 Učí se velmi rychle, ale opravdu potřebuje měkkou ruku a výcvik pozitivní metodou. Zaměřujeme se zejména na dummy trénink a nosework. Rossie je pes, který si opravdu užívá, když jezdíme na výstavy, mezi její přednosti patří nádherná hlava, milý výraz a vynikajicí pohyb. Zjistěte o Rossie více.

Štěňátka

18.11. se nám narodilo 8 zdravých štěňátek.

Stále nás můžete oslovit pomocí kontaktního formuláře, ozveme se vám zpět. Nebo přímo emailem. Pokud se neozýváme, připomeňte se nám nám zprávou na Facebooku nebo Instagramu – tam odpovídáme vždy.

Pokud jste nám vyplnili dotazník dříve v minulosti a máte o štěňátko stále zájem, připomeňte se nám prosím. Děkujeme.

Hledáme pouze vůdce s předchozími kynologickými zkušenostmi nebo konkrétní představou, co s pejskem plánujete dělat za psí aktivity. Děkujeme za pochopení.

Deníček / Pupps diary

18.11. Přípravu na cestu na ten velký širý svět, o kterém nám vyprávěla mamča jsme začli ve sváteční den 17.11., kopali jsme, co to šlo, a dožadovali se pozornosti. Byl ale ještě prý teprve 61. den (těžko říct, co to znamená) a máme ještě chvilku počkat, abychom se dopekli.

Už jsme to ale nevydrželi a naši cestu ven začal fialový brácha v 1:20, který nám prorazil cestu ven svojí jemnou elfí silou. Následoval petrolejový brácha, který nám ostatním cestu trošku zašpuntoval (vypráví se legenda, že když se narodil, hnedka se postavil na nohy a přisál se k cecíku…). Naštěstí od oranžové ségry už vše běželo jako po másle a během hoďky se narodili další bráchové – žlutý a khaki a ségra červená. Porod byl ve 4 hoďky v noci hotov, když se na svět usmál puntíkatý brácha a všichni se smáli jako ucha. Jenže já jsem ještě uvnitř a dopékám se! A tak v 5:35 k překvapení všech zúčastněných jsem vykoukla na svět i já, „big sister“ ségra růžová.

19.11. Všichni sajeme ze všech sil a snažíme se přibrat, protože je to prý děsně důležitý. Ale co jako máme přibrat? To nám nikdo nevysvětlil. Cecíky hledáme svým tajným šestým smyslem, který nám lidstvo kolem nás závidí. Jako první přichází o své staré pupíčky, které nás tak pěkně (samy) krmily, velcí bráchové khaki, zelený puntíkatý a žlutý, přidává se i ségra červená a bráška fialový, ale my ostatní držíme do poslední chvíle, nemáme rádi žádné změny a novoty, ale pokrok prý nezastavíš.

20.11. Začínáme čichat! Oooo, jaká je krása mít čumáček a prozkoumávat s ním všechny krásy našeho mikro protoru. Už poznáme mamku a její pach jsme si vtiskli na celý život, občas k nám přinese nějaký nový pach z široširého světa a večer před spaním nám o něm vypráví. Pozor objevují se tu ruce téměř be chlupů, voní úplně jinak a vypráví nám o tom, že si jejich pach máme vtisnout hned jako druhý, abychom je poznali i později, až budeme v tom široširém světě. Tak jo! A protože už jsme velké zářivé bytosti a mlíka teče víc, než dřív, rozhodli jsme se hromadně, že necháme mamku a ty ruce konečně vyspat a v noci nebudeme křičet. Ale naše podmínky jsou dané: chceme trvalý přísun kvalitního mlíka!

Jedli jsme: syrové dančí maso (hoooodně, mňam) a naši ne moc oblíbenou konzervu s králíkem a navrch tvaroh se zakysanou smetánkou. Prý toho bylo 1,5 kilo.

21.11. Konečně jsme snad dosáhli našich zásadních práv na přísun pravidelných porcí kvalitního mléka. Při večerním focení jsme dostali nové mašličky, protože z těch porodních už jsme začali vyrůstat. Focení bylo krásné (ale krátké), hezky jsme se uvelebili na svetr a tvářili jsme se co nejroztomileji. A pak jsme se vůbec neškubali v leže na zádech, aby o nás zas neříkali, že nechceme chodit na výstavy, nevíme totiž, co to je, ale mamka říkala, že je tam prča, tak to chceme! Akorát jsme se teda při focení provalili, že už maličko vidíme mezi zalepenými víčky (tikaly nám oči, no, těm (ne)chlupatým rukám fakt nic neunikne). Proběhlo další vtiskávání třetího pachu trošku víc chlupatých rukou, pokud si náš ucpaný nosánek dobře pamatuje, už jsme se hodně viděli v den D.

Jedli jsme: syrové hovězí maso, kuřecí srdíčka a naši oblíbenou zvěřinovou konzervu se 70% masa vytuněnou tvrdým sýrem nebo máslíčkem (protože naše mamka ví, co je dobré) a navrch kozí jogurt. Prý toho bylo 1,5 kilo.

22.11. V noci je přísun mlíka nehorázně slabý! Za to přes den jezdí závozy pravidelně a vrchovatě naložené. V rámci boje za štěněcí práva a častějších přísun porcí jsme zase byli přistiženi těma rukama, že už si umíme stoupnout na přední a v nouzi se zadníma šup šup odrazit, abychom byli u závozu jako první. Snad nás teď nepřestanou poponášet k mamce a otáčet na olizovací rituál, při kterém se vám tak krásně uvolní bříško. Majitelka nechlupatých rukou se bojí, že si o ní čtenáři tohoto deníčku budou myslet, že je blázen, ale my jí každé slovo diktujeme te-te-telepaticky!

Jedli jsme: syrové hovězí maso, kuřecí srdíčka a naši oblíbenou zvěřinovou konzervu vytuněnou tvrdým sýrem a navrch řecký jogurt se zakysanou smetánkou a 2 křepelčí vajíčka (jo ta naše mamka nám to umí zařídit). Prý toho byly skoro 2 kila.

23.11. Dneska v noci k nám kromě mamky vůbec nikdo nevstával! Co je to za divné novoty? Ráno mamka zmizela pryč a přišla po desně dlouhé době vysmátá jako lečo a chtěla nám vyprávět, jak běhala za těma rukama a za píšťalkou…??? Píšťalka je věc, která prý vydává vysoký pronikavý tón a dospělí pejskové za ní běhají. To zní dost podobně, jako když si se ségrama vynucujeme mamčin příchod, takže takhle to funguje! A jelikož už dávno nejsme žádná mimina, rychle jsme pochopily, že hra na píšťalku znamená, že mamka přiběhne, oujee. Nejlíp to ovšem jde našim ségrám, umí tak hezky pootevřít tlamičku a nechat zvuk rezonovat na patře, ale ani my bráchové se snažíme nezůstávat pozadu a poctivě trénujeme.

Jedli jsme: syrové hovězí namleté masíčko, aby ho mamka nemusela ani žvýkat, konzervy se sýrem a navrch kuřecí vývárek, ale nic víc, protože mamce začalo škrundat bříško a prý to po jogurtech a smetánkách není dobré. To je velká škoda, protože ty nám tuze chutnají.

24.11. Ty novoty teď budou každý den nebo co? Dneska nás hlídala jenom mamka a méně chlupaté ruce se objevily jen na chvilku večer a hned zase zmizely. Mamka z toho byla trošku nervózní a vyprávěla nám, jak jsou od výletu do Švýcarska za taťkou teď každý den spolu, naštěstí nás oňuňávaly a mamku uklidňovaly ty druhé ruce, které se u nás ale několik dní předtím neukázaly. No blázinec, co si budeme povídat. A to se ještě ráno v dálce objevil takový zvláštní slabě vonící pach, o kterém mamka vyprávěla, že je to trenérka na to běhání za píšťalkou. To už jsme naštěstí dávno pochopili a trénovat nic nemusíme, hi hi.

25.11. Další novoty! Objevily se nové ruce! Nejdřív nám vyměnily mašličky za trošku fotogeničtější a pak nás chvilku drbaly na zádíčkách a pak už nás jen chválily, když jsme se rozvalily do takové měkoučké deky a svetru s pachem našich rukou a tvářili se děsně roztomile. Prý budeme hvězdy instagramu, ale co to je?

26.11. Naše méně chlupaté ruce se u nás zase objevili až večer! Mamka nám vyprávěla, co to je víkend a že se vždycky dějou věci jinak, než v normální dny, kdy se chodí venčit a krmit v celkem pravidelný čas. Prý to naštěstí neznamená, že ruce zmizí každý víkend. A protože je ten divný víkend, zkusmo jsme se zkusili postavit na nohy a ony nás unesly! Ze samé radosti jsme běhali křížem krážem po našem domečku, až největší brácha vypadl z domečku a ocitl ve velkém široširém světě. Když ho ruce vrátily zpátky, vyprávěl nám, jaká tam byla prima podlaha a že je prý klika, že už má tajně rozlepené mini škvírky v očích, že mohl pokukovat po tom široširém světe a že to byla veliká nádhera. No tak to už se těšíme.

27.11. Víkend odešel, ale novoty jsou tu pořád. Míň a míň se nám daří schvovávat před rukama, že máme rozlepené škvírky mezi očima. Musíme se chodit přes den schovávat pod okraje domečku, aby nás neoslňovala taková záře, která je tu teď najednou všude kolem. No a večer to přišlo. Provalilo se, že brácha teď trošku flákal jídlo (ve skutečnosti jsme rádi, aspoň nám toho víc zbylo), a tak dostal do pusy takovou sladkou dobrůtku. No chtěli jsme to zkusit všichni, samo sebou, a tak jsme se i sladké dobrůtky hezky prostřídali a teď spíme šťastní jako blechy. Dobrou…